2022 02. juuli

Pärandniitude päev

  • Matk
  • Inimene ja loodus
  • Käina lahe-Kassari maastikukaitseala

Retked Eesti erinevatele pärandniitudele, kus oma hooldatavaid niite tutvustavad nii maahooldajad kui ka looduskaitsjad.

2. juulil, pärandniitude päeval ühendavad kolm pärandniitudega tegelevat LIFE’i projekti – „Loodusrikas Eesti“, PuisniiduLIFE  ja LIFE Sidusad pärandniidud oma jõud, et pakkuda huvilistele võimalust tutvuda erinevate niidukooslustega. Matkale saab minna mitmesse Eesti kanti.

Ajalooliselt korjas vanarahvas heinamaarjapäeval, 2. juulil ravimtaimi, tegi tuld ning valmistus kibekiireks heinaajaks. See on ka päev, mil Eesti niidud on oma kõige kaunimas õieehtes.

Teist aastat tähistataval pärandniitude päeval soovimegi väärtustada ja hinnata Eesti kõige elurikkamate koosluste - kasvab ju Laelatu puisniidu kämblasuurusel alal korraga rohkem taimeliike kui kuskil mujal maailmas - tähtsust nii Eesti looduse mitmekesisuse kui ka Eesti kultuuriloo ja identiteedi hoidmisel.

Matkadele registreerimine avaneb 17. juunil ja nendega saab tutvuda siin:

Õite-, putukate- ja linnurohked puisniidud on sajandeid olnud Eesti maastike iseloomulik osa. Kutsume Sind puisniitudega tutvuma Haavakannu looduskaitsealale ajal, mil lõhnavad lilled, sumisevad putukad ja näeme õitsemas käpalisi.

Jalutuskäiku juhendavad kohalik maahooldaja Johannes Nirgi ja WoodMeadowLIFE projektijuht Heidi Öövel.

Kogunemine kell 11 siin 

Tee läheb üle niidu, parkimine puisniidu servas! Jalutuskäik kestab ca kaks tundi ja selle lõppedes pakume kerge kehakinnituse.

Lisainfo: Heidi Öövel, 53479 190

Õite-, putukate- ja linnurohked puisniidud on sajandeid olnud Eesti maastike iseloomulik osa. Kutsume Sind puisniitudega tutvuma Maidla-Iganõmme hoiualale ajal, mil lõhnavad lilled, sumisevad putukad ja näeme õitsemas käpalisi.

Jalutuskäiku juhendavad kohalik maahooldaja Veiko Ülejõe ja WoodMeadowLIFE projekti ekspert Tiit Hallikma.

Kogunemine kell 11 siin Jalutuskäik kestab ca kaks tundi ja selle lõppedes  pakume kerge kehakinnituse.

Lisainfo: Heidi Öövel, 53479 190

Pärandniitude päeval kutsume tallinlasi Väike-Paljassaare matkarajale, kus tutvume Keskkonnaministeeriumi looduskaitsenõuniku ja loodusgiidi Hanno Zingeli juhatusel Paljassaare rannaniitude õiteilu ning linnurikkusega.

Vaatetornist vaatetorni liikudes tuletame meelde kümme levinumat niidulille ning püüame kuulda ja näha vähemasti kümmet lindu, kes meile iga päev laulavad! 

Kogunemine kl 10 Pikakari parklas. Retk kestab orienteeruvalt kaks tundi.

Lisainfo: Kaidi Tingas, 56698 828

Perekond Tikkude hooldatav Vesimaa pärandniitude pindala on suur. Sealsed niidud on olulised linnustiku ja taimeliikide mitmekesisusele. Pinnamoelt mosaiiksed alad on sobilikud erinevatele lindudele, kahepaiksetele, soolakutaimedele, käpalistele jne. Matka jooksul saab näha erinevaid kooslusi - rannaniitu, aruniitu, puiskarjamaad, soostunud niitu. Mõni ala on olnud kaua hoolduses, mõni aga alles hiljuti taastatud.

Pererahvas pakub pärandniidu päeval ratsa- ja jalgsimatkasid, mida saab kombineerida. Korraga saavad ratsutada 10 inimest. Ratsamatka juhendab Taavet Tikk, jalgsimatka juhendavad Priidu Tikk ja Keskkonnaameti maahoolduse spetsialist Kaie Sarv.

Kohaletulek omal käel. Kohalikus rahvamaja kohvikus pakutakse pärast matka kerget kehakinnitust.

Kogunemine kl 11 Kassari rahvamaja õuel, päeva lõpp kl 13-14.

Lisainfo: Nele Sõber, 5770 2225

Pärandniitude päeval kutsume huvilisi Koiva-Mustjõe maastikukaitsealale avastama sealsete pärandniitude õiteilu ning liigirikkust. Matka juhivad Kalev Raudsepp Koivakannu OÜ-st, Toomas Esperk Tartu ülikoolist ja Tarmo Evestus Keskkonnaametist.

Matkabuss väljub kl 9.10 Otepää bussijaamast ja kl 10 Valga kultuurikeskuse taguselt platsilt. Iseseisvalt tulijatega kohtume Karjamõisa talus, Tsirgumäe külas kl 10.30.

Lõpetame ligikaudu kl 14, tagasi Valka jõuame kl 14.30 ja Otepääle kl 15.30. 

Kaasa võtta oma toidukott ja jook; riietus ja jalanõud valida vastavalt ilmale.

Lisainfo: Margit Turb, 518 6747

Kutsume nautima taastatud ja taastamises olevaid pärandniite Muhu saarel. Radu saab läbida audiogiidiga Navicup ja need asuvad Koguval, Lõetsa-Lallil, Kuivastu-Võikülas ja Üügu pangal.

Kõik rajad on erineva raskusastmega.

Lisainfo: Annely Holm tel 511 6738

Tagasi sündmuste nimekirja