8. september 2023

Kaidi Tingas

Kesselaiu loopealsete taastamistalgud aitavad luua alade sidusust

Juba neljandat aastat on projekt „Loodusrikas Eesti“ pannud õla alla ELFi loopealsete taastamise talgutele Kesselaiul. Sel aastal lõpetas talgutöö muinastulede öö ning loomulikult sai pärast kahepäevast väsitavat rassimist käia ka talguliste seas kõrgelt hinnatud saunas, mis on ankurdatud merele ja kuhu on vaja kaldalt oma sadakond meetrit kroolida (paadiga saab muidugi ka).

15. august 2023

Kaidi Tingas

Testime 44 alal uudseid võõrliikide tõrjevõtteid

Sel suvel läks lahti nelja suurekasvulise võõrliigi – pargitatarde, pihlenela, kuldvitste ning lumimarja – tõrjekatsed, kasutades selleks uudseid meetodeid, sh geotekstiiliga katmist ja kuuma auruga töötlemist! Kaks neist, kuldvitsad ja pargitatrad on invasiivsed võõrliigid, keda Eestis kasvatada ja levitada ei tohi! Aga ka kaks teist, pihlenelas ja lumimari moodustavad aedadest loodusesse sattudes eluohtlikke padrikuid, kus teistel taimedel peaaegu võimatu ellu jääda.

2. august 2023

Kaidi Tingas

Lahemaa õppepäevale kogunenud pärandniitude hooldajad said pihku trükisooja teatmiku „Eesti pärandniitude taimed“

Õppepäev oli neile, kes PRIAst pärandniidu hooldamise toetust taotledes valisid endale ka tasustatava lisategevuse - niidu looduskaitseliste väärtuste hindamise. Hindamisel on nüüdsest abi tuttuuest teatmikust "Eesti pärandniitude taimed", mis osalejate arvates on „ülipraktiline ja igale viimasele võhikule ka arusaadavaks tehtud“.

1. august 2023

Triin Kaasiku

Niidukahlajate koorumisedukus on pilootaladel kerges tõusutrendis

Sel kevadel jälgis Tartu ülikooli looduskaitsebioloogia töörühm rannaniitudel pesitsevate niidukahlajate paaride arvu 22 ja pesade koorumisedukust 19 projektialal. Pesade koorumisedukus ületas asurkonna taastootmiseks vajaliku piiri viiel rannaniidul. See annab lootust, et oleme niidukahlajate käekäigu parandamisega õigel teel.

Lisaboonusena leidsime seire käigus vähemasti 14-aastase niidurüdi!

19. juuni 2023

Kaidi Tingas

LIFE’i programmi Euroopa kontaktisikud käisid Mädapeal kahlamas

Eelmine nädal võõrustasime 18 Euroopa riigi LIFE’i programmi kontaktisikuid Mädapea tammiku mudakonnatiikidel, tutvustades neile väikeveekogude taastamist ja seeläbi mudakonna ja harivesiliku asurkonna päästmise katset!

Kahepaiksete teadlase Riinu Rannapi juhendamisel leidis rahvusvaheline seltskond väikeveekogudes kahlates harivesiliku munad, ühest ka emaslooma.

 

16. juuni 2023

Kaidi Tingas

Laelatu puisniidul pildistati üles niidu ja inimese omavahelisi seoseid

Huvi 9. ja 10. juunil Laelatu puisniidul korraldatud Sven Začeki fotokooli vastu oli suur ja Tartu ülikooli bioloogiabaasi terrass just paras koht säri mõõtmiseks – nimelt oli Sven tulnud selge visiooniga automaadi- ja avamehed säriaega mõõtma panna! Mis tal hästi ka õnnestus! Hiljem ei õnnestunud muidugi niisama hästi mõnda liikuvat looma (nt üle tee kapanud põtra) pildistada, sest lisaks avale tuli ju nüüd ka veel säri kruttida.

2023 11. juuli

Praegu on aeg, mil vanarahvas korjas ravimtaimi, tegi tuld ning valmistus kibekiireks heinaajaks.

Vaata lähemalt
  • Infopäev
  • Pärandkooslused
  • Juurimaa tall, Raplamaa

2. juuni 2023

Kaidi Tingas

Sellest suvest katsetatakse luha- ja rannaniitudel tulemuspõhist toetussüsteemi

Tulemuspõhise toetuse rakendamiseks luha- ja rannaniitudel laekus sel kevadel Keskkonnaametile ühtekokku 23 sooviavaldust. Neist omakorda valiti välja 12 maahooldajat, kellega räägiti läbi tulemuspõhise toetuse kriteeriumid, arutati alapõhiselt eesseisvad väljakutseid ja võimalikke lahendusi ning seejärel sõlmiti järgnevaks viieks aastaks lepingud ühtekokku 10 taotlejaga 10 500 ha peale.

31. Mai 2023

Kaidi Tingas

Käisime ühes maahooldajatega Tšehhi Karpaatides ja Böömimaal

Kahel LIFE’i projektil – meil ja pärandniitude taastamise projektil „WoodMeadowLIFE” - oli võimalus külastada Tšehhi LIFE-IP projekti “Jednapriroda“, mis samuti nagu meie tegeleb pärandkoosluste taastamise ja hooldamisega.

 

12. Mai 2023

Kaidi Tingas

Meil on uus partner!

Selle aasta algupoolel ühines meiega MTÜ Siuts ja ühes ühinguga kaks noort andekat inimest: tarkvarainsener Tanel Peet, kes on linnulaulurakenduse „Siuts“ looja ja arendaja ning veebiteenuste disainer Kaja Kruus, kes on äpi muheda disaini autor.