19. august 2024
Kaidi Silm
800 konsultanti aitavad Iirimaa talunikel tulemuste eest toetust saada
- Rohumaade tulemuspõhise hooldamise toetust on Iirimaal katsetatud alates 2004. aastast, kui Burreni piirkonna LIFE'i projektiga liitus 20 kohalikku talunikku.
- 2023. a alates otsustati tulemuspõhist toetust maksta kogu riigis.
- Täna taotleb toetust Burreni ja Arani saarte piirkonnas ligikaudu 1300 talunikku ja keskmine niitude skoor on 8,1 kümnest.
- Talunikke üle riigi nõustab ja aitab ligikaudu 800 konsultanti.
Juunis kohtus projektirahvas ja meie pärandniidu hooldajad Iirimaa Wild Atlantic Nature meeskonna ja kohalike maahooldajatega, et saada ülevaade nende rohumaadel kasutatavatest toetusmeetmetest, vahetada kogemusi ning edendada projektidevahelist ja valdkondlikku koostööd. Saime põhjaliku ülevaate erinevatest LIFE'i projektidest, mis on aidanud rakendada tulemuspõhiseid toetusi Iirimaal ja tutvustasime ka enda tulemuspõhise toetuse testimist Eestis.
Eestis rakendatavad toetusskeemid on jätkuvalt tegevusepõhised ehk toetust saab siis, kui kindlaks määratud aja jooksul on tehtud kokkulepitud tegevused – pärandniit on niidetud või karjatatud. Iirimaal seevastu makstakse hooldamise toetust tulemuse eest punktiskooride alusel ning kohustuslikke tegevusi talunikule ette määratud pole. Maksimaalselt on võimalik saada 10 punkti ning alla nelja punkti toetust ei maksta. Lisaks toetatakse lisategevusi, mille abil saab maaomanik oma hooldatavate alade kvaliteeti parandada.
Niitudel kohtusime kohalike farmeritega, kes olid väga õnnelikud tänaste toetuste üle, sest see on õpetanud neid oma niitudest paremini aru saama ning neid väärtustama. Siinkohal on olnud abiks, et niitude hindamise ankeedid on koostatud taluniku vaatest ja nii, et talunik mõistab, mis seisus tema ala on ning mis on selle probleemkohad. Kui talunik mõistab probleemi, siis oskab ta ka valida tegevusi, mis parandavad ala seisundit, nt valib ta teistsuguse karjatamiskoormuse.
Euroopas rakendatakse järjest enam tulemuspõhiseid toetusi ja oleme teinud koostöös talunikega projektis „Loodusrikas Eesti“ esimesed sammud pärandniitude väärtuste hindamise teel. Kuna meil on pikk tee veel minna, siis iirlaste soovitused ning pikaajaline kogemus on hindamatu väärtusega arendamaks edasi ka Eesti toetusskeeme.
Kuidas on iirlastel õnnestunud tulemuspõhised toetused integreerida riiklikku süsteemi, saab pikemalt lugeda meie õppekäigu memost.