22. september 2023

Kaidi Silm

Põhja- ja Baltimaade LIFE’i projektid said kokku Soomes

12.-14. septembrini võis Nuuksio rahvuspargis näha baltlasi ja skandinaavlasi omavahel elavalt suhtlemas ning piirkonna loodusväärtusi uurimas. Peeti igaaastast Balti riikide ja Skandinaaviamaade LIFE’i projektide kohtumist, et edendada riikide vahel koostööd, vahetada kogemusi ning orienteeruda LIFE’i programmi uutes reeglites.

Soomlased tutvustasid uhkusega ka riigi loodusväärtusi, millest üks on kindlasti lendorav. Kui Eestis on lendorava levikuala säilinud vaid Kirde-Eestis, siis Soomes on sel liigil elupaiku Kesk-Soomeni välja. Eriti põnev oli tutvuda Espoo piirkonnaga, kus u. 300 000 elaniku kõrval elab ka 1000 lendoravat, kelle elupaikade ja rohekoridoridega linnaplaneeringutes arvestatakse. Ehkki lendoravaid me ei näinud, ei pidanud projektimeeskond paljuks tõmmata selga lendorava- ning hülgekostüüm! Nalja jätkus kauemaks!

Samuti käisime vaatamas Soomes looduskaitsepraktikas kasutatavat metsade põletamist, mida tehakse kontrollitult liigirikkuse suurendamiseks. Koostöö kohalikega on olnud positiivne, samuti koolitatakse päästeametit ning kutsutakse töödele kaasa. Et Soomes ja ka Rootsis on põletamine traditsiooniline praktika, siis ühiskond vastu sellele ei ole.

Osa seltskonda sai vaadata üle ka Hanko poolsaare poolkinnikasvanud laguuni ning liivaranniku taastamistööd.

Kolme päeva jooksul tehti ülevaade ka teiste riikide projektidest ning planeeriti ühiseid ettevõtmisi tulevikus. Juba kahe nädala pärast võõrustavad kolm Eesti LIFE’i projekti lätlaste liigikaitseprojekti Species for LIFE.