12. Mai 2023

Kaidi Tingas

Meil on uus partner!

Selle aasta algupoolel ühines meiega MTÜ Siuts ja ühes ühinguga kaks noort andekat inimest: tarkvarainsener Tanel Peet, kes on linnulaulurakenduse „Siuts“ looja ja arendaja ning veebiteenuste disainer Kaja Kruus, kes on äpi muheda disaini autor.   

 

„Mõte luua linnuäpp tuli vahetusüliõpilasena Portugalis,“ ütleb Tanel Peet, „nii uudishimust kui ka tundest, et tahaks looduse heaks midagi korda saata. Kui inimene õpib loodust tundma, muutub see talle ka olulisemaks. Ja kui miski on oluline, tahab ta seda ka hoida“ jätkab ta. Linnuäpi vormistas Tanel magistritööna juba Tallinna tehnikaülikoolis.

Siutsu abil saab tuvastada linde, salvestada linnulaulu, määrata salvestisel kuuldavaid linde, lugeda lindude kohta lisainfot.

Ühinedes meie projektiga on Siutsul võimalik linnulaulurakendust edasi arendada – lisada nii linde kui ka parandada rakenduse võimet linde nende hääle järgi ära tunda! Praegu suudab Siuts tuvastada 169 linnuliiki, järgmisel aastal aga juba 200, samuti muutub rakenduse disain kasutajale üha mugavamaks. Järgmisel aastal lisanduvad äppi linnuliikide levikukaardid, nende kaitsestaatus ning mõne aasta pärast räägib rakendus ka inglise ja vene keeles.

Need, kes äppi kasutavad, teavad, et kui palju linde näiteks kevadhommikuses metsas korraga laulavad, jääb äpp nende tuvastamisega mõnikord hätta! „Palju oleneb telefoni salvestusvõimekusest, taustahelidest ja ka lindude endi laulust!“ ütleb Kaja „Mitte kõikide pulmalauludega pole Siuts veel tuttav, ta õpib koos kasutajatega“. Kel tahtmist Siutsu arengusse panustada, saab kasutajana anda tagasisidet - https://shorturl.at/vORW8.

Siiani on Siutsu arendajad konsulteerinud äpi arendamisel Ornitoloogiaühinguga ning pildid-helid on saadud ornitoloogidelt ja hobiornitoloogidelt; mida rohkem lisandub aga rakendusse linnuhelisid, seda rohkem ka mudel õpib!

Kel huvi, siis 23. mail kl 7.30 koguneme Kadrioru pargi luigetiigi juurde, et kuulata keskkonnaministeeriumi looduskaitsenõuniku Hanno Zingeli juhendamisel hommikusi pargilinde ja 𝐭𝐞𝐬𝐭𝐢𝐝𝐚 𝐦𝐨𝐛𝐢𝐢𝐥𝐢𝐫𝐚𝐤𝐞𝐧𝐝𝐮𝐬𝐭 𝐒𝐢𝐮𝐭𝐬!

Rakendus on saadaval nii App Store'is kui ka Google Play's.