2. august 2023

Kaidi Tingas

Lahemaa õppepäevale kogunenud pärandniitude hooldajad said pihku trükisooja teatmiku „Eesti pärandniitude taimed“

Õppepäev oli neile, kes PRIAst pärandniidu hooldamise toetust taotledes valisid endale ka tasustatava lisategevuse - niidu looduskaitseliste väärtuste hindamise. Hindamisel on nüüdsest abi tuttuuest teatmikust "Eesti pärandniitude taimed", mis osalejate arvates on „ülipraktiline ja igale viimasele võhikule ka arusaadavaks tehtud“.

Looduskaitseliste väärtuste hindamisel pärandniitude hooldajad oma hoolduspraktikas muudatusi tegema ei pea, kuid nad peavad oma maadel jalutades täitma hindamisankeedi, mis õpetab nägema hooldatava ala erinevaid loodusväärtusi. Hindamisankeeti on soovituslik täita kevadest varasügiseni, sest nii saab alast tervikliku ülevaate - erinevad taimed õitsevad erineval ajal ning õite järgi on nad lihtsasti eristatavad. OÜ Lahe Maamees kuivad niidud, kus eile käisime, on hästi hooldatud ja seal oli tohutult lilli õitsemas, mis tuvastamist vajasid. Muideks, teatmik lahterdab niidutaimed nende õievärvi järgi!

Lisaks Tartu ülikooli maastike elurikkuse töörühma koostatud raamatule aitab taimi määrata tasuta taimeäpp Flora Incognita.

Kel pärandniitude hooldajatest huvi õppepäevade vastu, siis 22. augustil kogunetakse Matsalu rannaniidul, registreerimine siin ja 29. august Alam-Pedja luhal, registreerimine siin

Sel aastal valis 227 taotlejat niidu looduskaitseliste väärtuste hindamise. Meie soov on, et selle valiku teeksid kõik pärandniitude hooldajad!