16. juuni 2023

Kaidi Tingas

Laelatu puisniidul pildistati üles niidu ja inimese omavahelisi seoseid

Huvi 9. ja 10. juunil Laelatu puisniidul korraldatud Sven Začeki fotokooli vastu oli suur ja Tartu ülikooli bioloogiabaasi terrass just paras koht säri mõõtmiseks – nimelt oli Sven tulnud selge visiooniga automaadi- ja avamehed säriaega mõõtma panna! Mis tal hästi ka õnnestus! Hiljem ei õnnestunud muidugi niisama hästi mõnda liikuvat looma (nt üle tee kapanud põtra) pildistada, sest lisaks avale tuli ju nüüd ka veel säri kruttida.

Lisaks tõeliselt informatiivsele fotokoolitusele, mille käigus nii mõnegi fotoaparaadi setung, mis kunagi valesti keeratud, paika sai, tegi Tartu ülikooli ökoloog Triin Reitalu väga huvitava sissejuhatuse meie pärandmaastikke olemusse, andes ülevaate nende arenemisest ja muutumisest jääaja lõpust praeguse looduse hüvede hinnastamise ajastuni välja.

Ka Laelatu puisniitu ei valinud me fotokooliks juhuslikult – seal asub Põhja-Euroopa kõige liigirikkam taimekooslus, sh kaks kolmandikku Eestis kasvavatest orhideedest. Kuid nagu Triin Reitalugi meenutas, on Eesti maastikest viimase 70 aastaga kadunud 95% niidukoosusi ja just seetõttu on ka projekti „Loodusrikas Eesti“ üks eesmärke taastada niiduelupaikade ja elurikkuse hoidmiseks 1000 ha pärandkooslusi.