13. juuli 2022

Kaidi Tingas

Pärandniitude päev Paljassaare rannaniitudel

Tänavusel pärandniitude päeval, 2. juulil korraldasime ühes PuisniiduLIFE ja LIFE Sidusad pärandniidud  projektidega Eesti erinevais paigus viis eriilmelist matka niitudele ja luhtadele.

Ajalooliselt korjati heinamaarjapäeval, 2. juulil ravimtaimi, tehti tuld ning valmistuti kibekiireks heinaajaks. See on ka päev, mil Eesti niidud on oma kõige kaunimas õieehtes. Teist aastat tähistataval pärandniitude päeval soovimegi väärtustada ja hinnata Eesti kõige elurikkamate koosluste - kasvab ju Laelatu puisniidu kämblasuurusel alal korraga rohkem taimeliike kui kuskil mujal maailmas - tähtsust nii Eesti looduse mitmekesisuse kui ka Eesti kultuuriloo ja identiteedi hoidmisel.

Tallinlased said matkata Paljasaare hoiualal, kus tutvusime loodussõbra, -giidi ja -nõuniku Hanno Zingeli juhendamisel kõigi nende õitsvate niidulilledega, keda me küll näeme ja teame, aga alati nimetada ei oska. Lisaks seadsime Paljassaare tippu üles vaatlustoru, mille abil oli kõige erilisemaks leiuks vast jääkoskla emme koos oma 18 pojaga.

Rahvast kogunes kuumast ilmast hoolimata rohkesti ning eriti hea meel oli selle üle, et ka Paljassaare elanikud kampa lõid!

Kuna komistasime ka Eestis laialdaselt leviva võõrliigi pargitatra otsa, oli tore, et matkale oli tulnud võõrliigispets Merike Linnamägi, kes pargitatardest lahtisaamiseks nõuandeid jagas ja laiemalt võõrliikide probleemidest rääkis!

Teadmiseks neile, kes omal käel mõne taimeretke ette plaanivad võtta - ilmunud on taimemääramisäpp Flora Incognita, mille saab endale tasuta telefoni laadida!