1. juuni 2022

Kaidi Tingas

LIFE’i sünnipäev möödus kahlates

28. mail pidas Euroopa Liidu keskkonna- ja kliimaprojekte toetav LIFE’i programm oma 30. sünnipäeva. Selle päeva tähistamiseks avasid Eestis 10 programmist rahastust saanud projekti oma uksed, et näidata, kuidas me loodusesse ja heaolusse panustanud oleme.

Projekt “Loodusrikas Eesti“ viis huvilised Mädapea tammiku looduskaitsealale, kus eelmisel aastal inventeerisime ja taastasime kahepaiksete veekogusid. Ehkki maastikukaitseala on ümbritsetud suurte põllumassiividega, on seal säilinud mitu Lääne-Virumaale iseloomulikku kahepaiksete liiki: rabakonn, rohukonn, harivesilik ja tähnikvesilik. Varasematel aastatel elas sealkandis ka mudakonn, kes praeguseks on kadunud.

Tartu ülikooli kahepaiksete teadlaste Riinu Rannapi ja Elin Soomets-Alveri juhatusel sai kohale tulnud rahvas tõdeda, et eelmisel sügisel kaevatud väikeveekogud on toredasti vett täis ning kui vähegi soojemaks läheks, hakkaks elugi neis pulbitsema. Siiski saadi peale suure hulga harilike kärnkonnade tuttavaks ka rabakonna kulleste, harivesilike emasloomade, veetaimelehtede vahele volditud harivesilike munade ja eelmise aasta rabakonnadega, kes pidavat käima veel lasteaias, nagu zooloogid inimlastele seletasid. Lisaboonuseks oli jalutuskäik Mädapea tammiku imeilusal puisniidul koos niitu majandava ja oma pühendumise eest kõrgelt tunnustatud Kalmer Visnapuuga ning Mädapea mõisa õitsvate toomingate all laksutav ööbik!

Kuigi ilmaolud soosisid 28. mail kahepaikseid, mitte neid uurima tulnud inimesi, sai LIFE'i programmi 30. sünnipäev siiski meeleolukalt peetud! Aitäh kõigile, kes kaasa lõid!