24. oktoober 2024

Kaidi Tingas

Rajasime põllumajandusemaastikele esimesed hekid

Eelmisel nädalal istutasime põllumajandusmaastike rikastamiseks OÜ Mäemõisa Postirõõmu põllule 130 meetrise heki, mis koosneb erinevatest hekitaimedeks sobivatest puudest ja põõsastest - pukspuu, lodjapuu, magesõstar, türnpuu, viirpuu, sarapuu, jalakas jmt. Istutusala katsime erinevate multšide ja tüvekaitsemeetoditega, et hiljem neid meetodeid analüüsida ja leida valikust sobivaimad.

Põllumajandusmaastikke rikastamine hekkidega on üks agroökoloogilisi võtteid, mida „Loodusrikas Eesti“ projektis Tartu ülikooli maastike mitmekesisuse töörühm ühes põllumeestega katsetab. „Rohekoridore on meile vaja, et ühendada kahte metsamassiivi, mis kumbki põllu erinevas otsas asub,“ selgitavad Sander Hiire ja Marian Nummert, õde ja vend, kelle perekond peab Mäemõisa talu, mille hektareid on 30 aastaga kasvatatud kahelt tuhandeni. Hekiga tahetakse tuua sisse ka söödavaid taimi, millega saaks tulevikus midagi teha, ning ka niisama on tore luua tee äärde puudeallee – see annab maastikule palju rõõmsat tunnet juurde, selgitavad nad. Puudealleed ja seeläbi pidulikku sissesõitu oli kergem õigustada ka isale: lisaks kasulikule oled ka miskit ilusat teinud! Seevastu põllumaaribade (mis on ka üks agroökoloogilisi võtteid, mida katsetame) kasulikkuses on olnud vanemat generatsiooni raskem veenda. „Põllumaaribad on muutuse koht ja meie peas kinni,„ ütleb Sander, „aga hea, et teeme koostööd teaduskogukonnaga, saame sealt andmeid ega ole oma mõtetega üksi.“

„Vabadus ise teha ja disainida on siin projektis väga suur,“ lisab Marian „olime puudehekke näinud, nende rajamise peale mõelnud, aga nüüd said koostöös Tartu ülikooliga asjad kokku. Sain koostada istutusplaani - mida üldse istutada, millise pärisolu, mustri, kasutusega – vabadust luua on palju. “Kui traditsiooniline põllumajandus (hobuse ja adraga) oli väga ajamahukas ning industriaalne põllumajandus väga kütusemahukas, siis taastav põllumajandus on disainimahukas,“ võtab Sander asjad kokku.

Rohekoridori ja selle üle, kuidas kõige lihtsama vaevaga tuua elurikkust oma maale, mõtlevad mõlemad kogu aeg. Marian ütleb, et lihtsaim oleks panna keset põldu püsti tokk, mis toob kohale linnud, kes omakorda tooks seemneid ja väetist. Sellist „isetegevust“ PRIA veel ei luba, et oleks lihtsalt kahemeetrine hooldamata ala, et vaadata, mida loodus põllule toob, aga see, et põllumajandusmaastikku on vaja rikastada, on ilmselge. Ja selleks vajalikud toetusmeetmed peaksid leidma tee EL ühisesse põllumajanduspoliitikasse, rõhutavad Sander ja Marian.  

Heki osas teeme projektis tähelepanekuid erinevate istutusvahendite ning -protsessi kohta, mis omakorda võiks aidata järgmiste hekkide istutamise puhul nii meid endid kui ka teisi hekihuvilisi. Tutvuda saab ka varem välja antud juhendiga „Kuidas rajada elurikkaid hekke ja põõsasribasid“.