21. november 2023
Kaidi Silm
Edaspidi taastame pärandniite ja liigirikkaid rannaalasid hangete kaudu!
Keskkonnaamet on esimese pääsukese lendu lasknud ning värskelt avaldatud hankes ootavad taastajaid ka „Loodusrikas Eesti“ projektis taastatavad rannaniidud Aandi, Laheküla, Tohvri, Tärkma II, Taguküla laidude projektialadel Hiiumaal, Tahu projektialal Läänemaal ja Rootsiveres Saaremaal. Miks neid rannaniite taastama peaks, saab lähemalt lugeda siit.
Kui varasematel aastatel on taastamistöid rahastatud peamiselt loodushoiutoetustest, siis nüüd suunatakse ressursid niitude taastamisse peamiselt hangete kaudu. „Väga suur osa väärtuslike niitude taastamisest saab teoks tänu Euroopa ühisrahastusele ja erinevatele projektidele. Projektirahade kasutamine seab partnerite valiku ja rahade kasutamise läbipaistvusele eriti kõrged nõudmised ning nende tingimuste täitmiseks on sobivaim vorm avalik hange,“ selgitas keskkonnaameti maahooldusbüroo juhataja Gunnar Sein.
Oluline on tähele panna, et üks hankes osalemise eeldusi on eelnev tutvumine alaga. Tähtis on koos loodushoiuspetsidega arutada läbi hanketingimused ning pöörata tähelepanu olulisematele taastamisnüanssidele, et taastamiskvaliteet vastaks kõigi osapoolte ootustele. Rannaalade taastamise tutvumispäevad on planeeritud 28.-30. novembriks.
Hankes saavad osaleda nii füüsilised kui ka juriidilised isikud. Hankesse minevate maade omanikel on hankes osalemisel eelis.
Hanke eesmärk on leida koostööpartnerid rannaalade taastamiseks ja taastada terviklik ja võimalikult suur rannaniit, mis sobib maapesitsevatele lindudele. See tähendab eelkõige puude ja põõsaste harvendamist, osalt ka pilliroo eemaldamist. Et niidud oleksid tulevikus hooldatavad, tuleb eemaldada ka tüükad ja kännud.
Pakkumuste esitamise tähtaeg on 15. detsembri keskpäev.