15. august 2023

Kaidi Tingas

Testime 44 alal uudseid võõrliikide tõrjevõtteid

Sel suvel läks lahti nelja suurekasvulise võõrliigi – pargitatarde, pihlenela, kuldvitste ning lumimarja – tõrjekatsed, kasutades selleks uudseid meetodeid, sh geotekstiiliga katmist ja kuuma auruga töötlemist! Kaks neist, kuldvitsad ja pargitatrad on invasiivsed võõrliigid, keda Eestis kasvatada ja levitada ei tohi! Aga ka kaks teist, pihlenelas ja lumimari moodustavad aedadest loodusesse sattudes eluohtlikke padrikuid, kus teistel taimedel peaaegu võimatu ellu jääda.

Tõrjekatseid teeme üle Eesti 44 alal, nii era- kui ka riigimaadel; kõikide ala omanikega on järgmise viie aastat töödes kokku lepitud! Katsealad saavad juurde ka vastava märgistuse ning senine kogemus ütleb, et möödaminejate huvi käimasolevate tegevuste vastu suur ning teadmine võõrliikidest ka päris hea. Lisaks on valitud välja 16 kontrollala.

Kuuma auruga tõrjume kõiki nimetatud võõrliike, seda kombineerituna nii niitmise, purustamise kui ka trimmerdamisega. Kuna pargitatar oli juuni alguseks, kui tööd pihta hakkasid, juba nelja meetri pikkune, tuli ta kõigepealt trimmerdada, et üldse aurumasinaga ligi pääseks! Eelmisel nädalal aurutati taimi kolmandat korda ja nagu piltidel näha, on tulemus muljetavaldav! Siiski ei ole võimalik pargitatrast ega teistest võõrliikidest ühe suvega lahti saada, seega jätkuvad tööd ka järgmistel aastatel. Selle aja jooksul teeme koostööd ka Tartu ülikooli mullastikuteadlastega. 

Kuuma vee aur on sada protsenti looduslik, taim närbub peaaegu kohe, kui auru saab. Paaki mahub 500 l vett ja sellega saab töötada poolteist tundi korraga. "Sama töö teeb muidugi ära kartulikeeduvee viskamine sinna, kuhu vaja, aga aega kulub oluliselt rohkem," leidis Kliimaministeeriumi looduskaitseosakonna nõunik Merike Linnamägi voolikuga askeldades. Aurumasina katsetamine ongi Merikese idee ja selle jõudmine Eestisse tema pikaajaline unistus.

Sarnaseid arumasinaid Eestis ilmselt hetkel rohkem ei ole, Keskkonnaamet soetas selle Euroopa majanduspiirkonna keskkonnatoetuse eest. Lääne-Euroopas kasutatakse sarnast masinat ka pargipinkide, -skulptuuride puhastamiseks ja mitmeks teiseks otstarbeks.

Edukate tõrjekatsete jätkamisel soovime tutvustada erinevaid tõrjemeetodeid nii omavalitsustele kui ka asjast huvitatud eraisikutele ja aiapidajatele! Sügiseks saavad valmis ka liigipõhised õppefilmid, võõrliikide tõrjekatsetest teeb ka loo „Osoon“.

Rohkem leiab lugemist siit.