30. november 2022

Kaidi Tingas

Kahepaiksete liikide arv on taastatud väikeveekogudes tõusuteel

Kahe aastaga (2021-2022) oleme taastanud 29 väikeveekogu Lääne-Virumaal, neli Harjumaal ja neli Läänemaal ning sellesuvisel väikeveekogude inventeerimisel selgus, et kahepaiksete liikide arv on neis tõusuteel! „Liigiline mitmekesisus on suurenenud,“ ütleb kahepaiksete teadlane Riinu Rannap, kelle eestvedamisel väikeveekogusid taastatakse, „projekti sihtliigid – mudakonn ja harivesilik  – on taastatud veekogud üles leidnud ja näiteks harivesilik on tagasi kõigil taastatud aladel, ehkki varem teda Mädapea tammikus üldse ei leidunudki.“

Taastamistööde käigus sündis ka kaks videot! Ühes neist annab Riinu ülevaate projekti tegevustest ja räägib kahepaiksete vajalikkusest ökosüsteemis, teises anname praktilist nõu, kuidas kahepaiksetele meelepäraseid veesilmi rajada! Siit saavad abi ka need, kes näiteks kodust saunatiiki on kahepaiksete (kui ka aiakahjurite hävitajate) heaolu silmas pidades ümber kujundamas!

Järgmisel aastal on plaanis taastada kuni 25 väikeveekogu Alatskivil, Ropka-Ihastes ja Otepääl. Läbirääkimised maaomanikega käivad! Ühtekokku taastame 100 kahepaiksetele meelepärast väikeveekogu.