December 21, 2023

Kaidi Tingas

Osoon käis vaatamas, kuidas edeneb pargitatarde ja kuldvitste tõrjumine

Eesti looduses levib umbes 1000 võõrliiki, neljaga neist pistab rinda meie projekt. Sel suvel käis pargitatarde, kuldvitste, lumimarja ja pihlenela tõrjetöid vaatamas ka „Osooni“ meeskond, kes  pärast seda, kui nad olid pargitatratihnikusse roninud ja sealt ikka eluga pääsenud, oli eriti huvitatud Eestis looduskaitsetöödes esmakordselt kasutuses olevast arumasinast!

Meie aurumasina operaator, Saaremaa mees Ainar Unus andis oma hinge tagant kõik, nagu ta ise ütles, et aurumasina efektiivsust demonstreerida ja selle käsitsemist seletada! Loodame, et aurumasina soetamisest on huvitatud ka omavalitsused, kelle territooriumidel võõrliike vohamas näeb. Varasuvel tahame omavalitsustele masinat tutvustama hakata!

Olgu veel öeldud, et pargitatra ja kuldvitsa kasvatamine (ka aedades) on Eestis ametlikult keelatud. Imeilusa lumimarja ja pihlenela kasvatamine keelatud pole, aga ka nemad on invasiivse levikuga ja nende kasvuümbrust tuleb korrapäraselt niita, et nad me omamaisele loodusele liiga ei teeks.

Osooni lugu võõrliikide tõrjumisest näeb siit. Meie endi õppefilme võõrliikide tõrjumisest näeb siin.